Su Arıtma Cihazı Membran Arıza nedenleri

Yayınlayan cansu 14/03/2018 0 Yorumlar
Su Arıtma Cihazı Membran Arıza nedeni neler olabilir. ?
EV Su Arıtma cihazlarında kullanılan standart membran tw-1812 boyutlarındaki membrandır. Bu membranlar zamanla su arıtma cihazının kullanım şekline, yerine, bölgesine ve suyun kirlilik derecesine göre 6 ay ile 4 yıl arasında değişik süre zarflarında membran arıza vermektedir. Membran filtrenin bozuk olduğunu nasıl anlarız.
Çeşitli membran hataları şunlardır;
1. Su arıtma cihazı her zamanki arıttığı sudan daha az su vermeye başlarsa? Cevap: Cihazın su tankı vardır ve bunun üstünde bir adet genelde mavi renklidir 1 adet vana vardır bu vanayı kapatınız. ve tezgah üstündeki arıtmanın musluğunu açarak suyun akışına bakın su ince iplik gibi daimi kesintisiz akması gerekmektedir. Eğer kesik kesik, damla damla akıyorsa membran arızalıdır. (Not!!! Şebeke suyu basıncı çok düşük olduğunda da aynı arızayı verebilir.) Böyle bir durumda membran değişmesi gerekmektedir.
2. Su arıtma cihazı artık kireçli su veriyor? Cevap: Su arıtma cihazları ilk kurulduğunda su da kesinlikle kireç olmaz membran arıza yaptığında su artık kireçli olmaya başlar kullandığınız çaydanlık ve vb. maddelerin içlerine bakarak anlayabilirsiniz. Su kireçli ise bozuk membran değiştirilmelidir.
3. Membrandan çıkan suyu TDS metre ile ölçerek anlayabilirsiniz. Cevap: Cihazın depo musluğunu kapatın ve yukarıdaki tezgah üstündeki temiz su musluğunu açınız 5 dkika bu şelilde aktıkdan sonra 1 su bardağı suyu alıp TDS metre ile ölçüm yapınız TDS metre suyun PPM değerini 80 den yüksek gösteriyor ise membran ömrünün çok az kaldığını ve yakında değişmesi gerektiğini gösterir. eğer su değeri 120 ve üzeri ise hemen değiştirmeniz gerekmektedir.
4. Arıtma Cihazı suyu çok fazla veriyor? Cevap: Bunun iki nedeni olabilir birincisi membran zarları yırtılmış dır ve membran artık görevini yapmamaktadır. ikincisi ise şatof valf arızalı ise de bunu ypabilir. Aynı şekilde membran kabı iç bölümlerde çatlama yaptı ise de aynı sonuçları doğurabilir. Bütün bu üç unsura bakarak membranın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz. 

Yorum Yaz

Loading...

E-Ticaret Sistemleri